Najnovije

Više je smrtnih slučajeva od uboda ovog insekta nego od ujeda zmija! Vladica upozorava – OVO morate da znate!

Oglasi - Advertisement

Opasnosti uboda insekata: Fokusi na pčele, ose i stršljenove

U sezoni kada se priroda budi, često dolazi do susreta ljudi sa raznim vrstama insekata. Među najčešćim izazivačima neugodnosti su pčele, ose i stršljenovi. Iako njihov otrov ne predstavlja univerzalnu prijetnju za sve, u slučaju alergičnih osoba, čak i jedan ubod može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Oglasi - Advertisement

Jedan od ključnih faktora koji dodatno komplikuje situaciju je naglašen porast populacije stršljenova tokom ljeta. Ova vrsta insekata često stvara gnijezda na teško dostupnim mjestima, što ljudima otežava njihovo uočavanje i kasnije djelovanje. U tom smislu, važno je biti svjestan potencijalnih rizika koji proističu iz njihovog prisustva, kao i provoditi mjere opreza kako bi se limitirali mogući susreti.

Sezona stršljenova: Šta trebate znati

Prema riječima Vladice Stankovića iz Udruženja za zaštitu gmizavaca i prirode “Poskok”, sezona stršljenova počinje s prvim danima ljeta. U tom periodu, stršljenovi započinju formiranje svojih legala, koja u avgustu dostižu svoj maksimum. Naime, jedno gnijezdo može sadržavati između 400 i 1000 jedinki. Takva koncentracija čini ih izuzetno opasnima, posebno ako se gnijezdo nalazi u blizini ljudskih staništa.

Ono što dodatno povećava rizik od napada je iji izuzetno brzi i agresivni način odbrane. Stršljenovi su poznati po tome da brane svoje gnijezdo i kada im se približi samo miris uznemiravajuće supstance. Osobe koje su prethodno bile napadnute od strane ovih insekata često ističu kako su se osećali napadnuti bez ikakvog provokativnog ponašanja s njihove strane. To znači da prisustvo stršljenova u blizini, posebno u periodima kada su vidljivi, može donijeti dodatne izazove u svakodnevnom životu.

Stršljenovi su posebno opasni zbog svoje sposobnosti da ispuštaju feromone kada se osjećaju ugroženima. Ovi kemijski signali upozoravaju druge članove roja, čime se povećava rizik da osoba koja je prvotno napadnuta od jednog stršnjena, zapravo postane meta cijele grupe. Ova situacija može rezultirati višestrukim ubodima, što može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije, uključujući anafilaktički šok kod osjetljivih osoba. Ovi ozbiljni simptomi mogu se javiti u samo nekoliko minuta, pa je hitna reakcija ključna za opstanak.

Simptomi i hitna pomoć

U slučaju uboda stršljena, simptomi se često manifestiraju kao jak bol, otok i crvenilo na mjestu uboda. U poređenju s ubodima pčela ili osa, stršljen posjeduje dužu žaoku, što uzrokuje intenzivniji bol. Za osobe koje imaju alergijske reakcije, simptomi mogu uključivati gušenje, nagli pad krvnog pritiska i čak srčani zastoj ako se ne pruži pravovremena pomoć.

Hitna pomoć u ovim situacijama podrazumijeva brzu reakciju. Preporučuje se uzimanje antihistaminika kao što su presing, pronizon ili erijus, kako bi se kontrolisala alergijska reakcija. Također, hladni oblozi mogu pomoći u smanjenju otečenosti i bola. U slučaju da dođe do ozbiljnijih simptoma, kao što su otežano disanje ili gubitak svijesti, neophodno je odmah pozvati hitnu pomoć. Ovakvim situacijama je potrebno pristupiti sa ozbiljnošću, jer posljedice mogu biti fatalne.

Prevencija i sigurnost u prirodi

S obzirom na sve navedeno, boravak u prirodi tokom ljetnih mjeseci nosi određene rizike. Ako primijetite gnijezdo stršljenova, nikako ga ne pokušavajte sami ukloniti. Umjesto toga, najbolje je angažovati stručnjake koji će se pobrinuti za sigurno uklanjanje ovih opasnih insekata. Samo na taj način možete spriječiti ozbiljne posljedice po zdravlje.

Osim stršljenova, pčele i ose također predstavljaju potencijalnu prijetnju. Važno je napomenuti da ovi insekti ne napadaju bez razloga. Oni su uglavnom mirni, ali postaju agresivni kada osjete da im je gnijezdo ugroženo. U tom smislu, ključna je opreznost i proaktivan pristup kako bi se izbjegli neželjeni incidenti. Savjeti poput izbjegavanja mirisa jakih parfema i nošenja svijetlih boja mogu pomoći u smanjenju rizika od napada. Također, preporučuje se izbjegavanje branja cvijeća ili voća u blizini gnijezda, kao i izbjegavanje naglih pokreta kada se insekti nalaze u blizini. Trebalo bi se kretati polako i mirno kako bi se izbjeglo uznemiriavanje ovih insekata. Edukacija o ponašanju pčela, osa i stršljenova može pomoći ljudima da se efikasnije suoče sa situacijama koje potencijalno mogu biti opasne.

Zaključak: Informisanost je ključ

Uzimajući u obzir sve aspekte, važno je biti informiran i svjestan potencijalnih opasnosti koje nosi kontakt s ovim insektima. Obrazovanje o njihovom ponašanju, načinu zaštite i prvih koracima u slučaju uboda može značajno doprinijeti vašoj sigurnosti tokom ljetnih aktivnosti na otvorenom. Priprema i upoznatost s ovim insektima mogu biti od ključne važnosti za izbjegavanje ozljeda i neprijatnosti.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button