
Vila Džervin: Priča o Ambiciji, Padu i Preživljavanju
U srcu Knjaževca, na slikovitim obroncima Džervinovog brda, nalazi se fascinantna priča o nekada raskošnoj građevini poznatoj kao Vila Džervin. Ova građevina, izgrađena 1939. godine, nosi sa sobom duh prošlih vremena i svedoči o ambicijama jednog od najpoznatijih beogradskih ugostitelja, Đorđa Cvetkovića. Njegov život i sudbina u direktnoj su vezi s ovom vilom, koja je danas simbol zaboravljenih vrednosti i kulturne baštine. Iako je prošlo mnogo godina, sećanja na njen nekadašnji sjaj i dugu istoriju ostaju duboko urezana kako u kolektivnoj svesti zajednice, tako i u arhitektonskim strukturama koje su preživele zubu vremena.

Đorđe Cvetković: Od Kafedžije do Vlasnika Vile
Đorđe Cvetković, poznat po vlasništvu čuvene kafane “Kolarac” u Beogradu, bio je uticajna figura u ugostiteljstvu pre Drugog svetskog rata. Njegova strast prema poslu i sposobnost da privuče goste učinili su ga popularnim, ali i bogatim. Kafana “Kolarac” postala je mesto okupljanja intelektualaca, umetnika i političara, što je dodatno doprinelo njegovoj reputaciji. Pored uspešne kafane, bio je i vojni liferant, zadužen za distribuciju Plzenjskog piva iz tadašnje Čehoslovačke. Ova poslovna povezanost sa centralnom Evropom imala je značajan uticaj na arhitekturu njegove vile, koja je predstavljala romantičarski zamak s elementima zapadnoevropske elegancije. Vlasništvo nad vilom nije samo predstavljao materijalni uspeh, već je Cvetković kroz nju želeo da ostavi trajni pečat na kulturnoj sceni tog vremena.

Arhitektonska Lepota i Složenost Vile
Vila Džervin je izgrađena na zemljištu koje je pripadalo Cvetkovićevom ocu, poznatom trgovcu iz Knjaževca. Iako se nalazila na kraju Grobljanske ulice, njena lokacija nije umanjila njenu vrednost. Građena je za skoro milion dinara, što je u to vreme bila ogromna suma. Vila je bila opasana visokim zidom, a njen enterijer bio je opremljen luksuznim nameštajem i češkim sanitarijama. Oko vile se prostirao vinograd od 85 ari, izrađujući tako savršenu harmoniju između prirode i arhitekture. Na ulazu se nalaze raskošna vrata koja pozivaju na istraživanje unutrašnjosti. Prilikom gradnje, korišćeni su najkvalitetniji materijali, što je rezultiralo ne samo estetskom, već i strukturnom snagom koja je omogućila da vila izdrži test vremena, uprkos mnogim preprekama i ratnim traumama koje su je snašle.Sudbina Vile tokom i nakon Drugog Svetskog Rata
Nakon Drugog svetskog rata, Vila Džervin je zaplenjena od strane partizana, a u nju se uselila nova vojska. U to vreme, mnogi su pretrpeli gubitke imanja i nazadovali, ali Đorđe Cvetković nije odustajao. Iako je pokušao da povrati svoj posed, naišao je na otpor. Lokalno stanovništvo, pogođeno ratnim stradanjima, nije imalo mnogo suosjećanja za bogatog ugostitelja. U tom turbulentnom periodu, njegova borba za vraćanje imanja postala je simbol lične borbe, ne samo za materijalna dobra već i za poštovanje i nasleđe. Međutim, zahvaljujući svojim vezama i autoritativnoj depeši iz Beograda, Cvetković je uspeo da povrati vilu. Ovaj trenutak potpisivanja, koji ostaje misterija, predstavlja moment kada se sudbina jedne osobe prepliće s sudbinom cele zajednice.
